Yatak

Yatak odası dekorasyonu

Yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı?

Yatak odası evin en görkemli yeri olmakla beraber aynı zamanda en dinlendirici, en rahat mekânı da olmalıdır. Günün yaklaşık 7 saati bu yatak odasında geçmektedir. Bundan dolayı bu mekân sizi bunaltmamalı aksine sizi sakinleştirmeli ve size huzur vermelidir. Yatak odası dekorasyonu yapılırken mobilyanın renk seçimine, mobilyanın seçimi ve aydınlatmalara dikkat edilmelidir.

Yatak odası dekorasyonu

Yatak odası dekorasyonu yapılırken renk seçiminde öncelikle odanızın yönüne bakılmalıdır. Yatak odasının yönünü bilmek size odanın ışık alma durumunu bilmenizi sağlayacaktır. Şayet odanız güney-doğu tarafındaysa odanızın renkleri daha canlı ve zıt renkler olabilir. Mesela kırmızı ve siyah renk içeren duvar kâğıtları kullanmak yatak odanıza canlılık ve hareket katacaktır. Ancak odanız kuzey-batı tarafındaysa büyük ihtimalle yatak odanız fazla ışık almayacak ve doğal olarak karanlık olacaktır. Bundan dolayı yatak odanızın dekorasyonu yaparken pastel renkler kullanmak göz zevkinize hitap edecektir. Mesela beyaz bir mobilyanın yanında tozpembe, bebe mavisi vb. renklerde yatak örtüsü kullanabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonu yapılırken mobilya seçiminde elbette odanın büyüklüğü baz alınmalıdır. Büyük bir odaya sahipseniz yatak odası takımınıza ek olarak koltuk, sehpa ve televizyon vb. aksesuarlar kullanmak odanıza sempatiklik katacak ve konforunuzu artıracaktır.  Küçük odalarda ise dolaplarınızın işlevselliğini artırarak bazı yatak odası parçalarını kaldırmanızı tavsiye ederim. Mesela boy aynası kullanmak yerine baştan aşağı kapağı ayna olan gardırop tercih etmek sizin için daha faydalı olacaktır.

Yatak odası dekorasyonu yapılırken aydınlatma seçiminde odanızın yeteri kadar doğal ışık alıp almadığına karar vermelisiniz. Eğer yeteri kadar doğal ışık almıyorsa komodin üstlerine abajur koymak, dolap içlerine, tuvalet aynası üstüne vb. uygun yerlere ışık yerleştirilebilir. Şayet tavan aydınlatması ve doğal ışık yeterliyse baş komodinlerin üzerinde üzerisinde bulunan abajurlar yeterli olacaktır.

Yatak odası dekorasyonu resimleri arasından sizler için seçtiğimiz örnekler:

Kategori: Genel

Benzer Konular

Yatak odası takımları ve fiyatları

Yatak odası takımları ve fiyatları

Günümüzde yatak odası takımları keskin hatlardan çıkıp daha dairesel formlara sahip olmaya başlamıştır. Dairesel formlar...

Yatak odası modelleri ve fiyatları

Yatak odası modelleri ve fiyatları

Moda da her geçen yıl bir önceki yıla nazaran değişiklikler görebilmek mümkündür. Bunlardan biri de...

Yastık seçimi nasıl olmalı?

Yastık seçimi nasıl olmalı?

Doğru yastık nasıl seçilir? Günün bütün yorgunluğunu tam anlamıyla ancak uzandığımızda üzerimizden atabiliriz. Ancak bazen...

Kaliteli uyku için yapılması gerekenler

Kaliteli uyku için yapılması gerekenler

Uyku nedir? Uyku, canlıların doğal dinlenme biçimine verilen isimdir. Bizler için uyku hayati önem taşımaktadır....

Uyku için ideal oda sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Uyku için ideal oda sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Kaliteli bir uyku ile güne zinde başlayabilir ve bütün günü en yüksek enerjiniz ile geçirebilirsiniz....

Yorum Yazın
Yukarı