Yatak

Yastık seçimi nasıl olmalı?

Doğru yastık nasıl seçilir?

Günün bütün yorgunluğunu tam anlamıyla ancak uzandığımızda üzerimizden atabiliriz. Ancak bazen öyle günler olur ki uyandığımızda daha yorgun ve daha bitkin kalkarız. Böyle uyanmamızın çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplere örnek olarak doğru yastık seçimi yapılamaması gösterilebilir. Pek çok insan yastık seçimine dikkat etmez. Yastık seçimi önemlidir ama önemini bilmezler, yanlış yastık seçimi dolayısıyla olumsuz etkileriyle karşı karşıya kalırlar. Sinirlerin sıkışarak gittiği organda ağrı yapması, boynun uyuşması, sinirlerin gittiği yerlerde sıkışmadan dolayı sertleşme olması, boyun tutulmalarının olması gibi birçok olumsuz etki sayabiliriz. Bu ve buna benzer sorunlar yaşamamak için yastık seçimi dikkatten kaçırmamalıyız ve  önem vermeliyiz.

Yastık seçimi nasıl olmalı?

Yetişkinlerde yastık seçimi nasıl olmalıdır?

Öncelikle yastığınız size özel olmalıdır. Çünkü başını yastığa koyan kişinin başı yastıkla bütünleşir ve kişide olan terleme, deri hastalıkları, saç hastalıkları ve nefesi yastığa sinmiş olur. Bundan dolayı başkasının yastığını kullanmak mikropların çoğalmasına ve hasta olmanıza neden olabilir.

Yastık seçimi yaparken ilk olarak uyuma pozisyonunuzu tespit etmelisiniz. Sırt üstü yatıyorsanız yastığınızın çok sert ve yüksek olmasına gerek yoktur. Orta sertlikte ve orta seviyede yastık kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Sağ yahut sol tarafınızın üstüne yatıyorsanız yastığınız sert ve yüksek olmalıdır. Bazı insanlar yastığı ikiye katlayıp kullanırlar. Yastığı kullanım şekliniz sizin rahat etmenize göre farklılık göstermektedir. Şayet yüz üstü yatıyorsanız yastığınızın yumuşak ve alçak olması sizin daha rahat ve daha sağlıklı uyumanızı sağlayacaktır. Bazı insanlar direk ortopedik yastık seçiminde bulunurlar. Çünkü ortopedik yastık seçimi bel ve boyun ağrılarının azalmasına neden olur.

Bebeklerde yastık seçimi nasıl olmalıdır?

Bebekler doğduklarında günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Bundan dolayı yatak ve yastık bebekler için büyük önem arz etmektedir. Bebeklerde ilk zamanlar pamuklu yastıklar tercih edilmelidir. Zamanla bebeğinizin isteklerine kulak vermeli ve ona göre seçiminizi değiştirebilirsiniz. Eğer bebeğinizin ev tozuna vb. alerjisi varsa kesinlikle yün yastık ve yorgan tercih etmemelisiniz. Yün yerine elyaftan doldurulmuş yastık ve yorgan kullanabilirsiniz. Bebeklerde ortopedik yastık seçimi yapılırken ortopedik yastığın yeterince yumuşak ve şekil alabilen cinsten olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bebeklerin omurgaları yumuşak ve hassastır. Sert yastıklar bebeğinizi yorar ve uykuya dalmasını zorlaştırır.

Kategori: Genel

Benzer Konular

Yatak odası takımları ve fiyatları

Yatak odası takımları ve fiyatları

Günümüzde yatak odası takımları keskin hatlardan çıkıp daha dairesel formlara sahip olmaya başlamıştır. Dairesel formlar...

Yatak odası modelleri ve fiyatları

Yatak odası modelleri ve fiyatları

Moda da her geçen yıl bir önceki yıla nazaran değişiklikler görebilmek mümkündür. Bunlardan biri de...

Yatak odası dekorasyonu

Yatak odası dekorasyonu

Yatak odası dekorasyonu nasıl olmalı? Yatak odası evin en görkemli yeri olmakla beraber aynı zamanda...

Kaliteli uyku için yapılması gerekenler

Kaliteli uyku için yapılması gerekenler

Uyku nedir? Uyku, canlıların doğal dinlenme biçimine verilen isimdir. Bizler için uyku hayati önem taşımaktadır....

Uyku için ideal oda sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Uyku için ideal oda sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Kaliteli bir uyku ile güne zinde başlayabilir ve bütün günü en yüksek enerjiniz ile geçirebilirsiniz....

Yorum Yazın
Yukarı